1 mln złotych od Fundacji Most the Most dla Zespołu dworsko-parkowego w Kruszynie.
1 mln złotych od Fundacji Most the Most dla Zespołu dworsko-parkowego w Kruszynie – to efekt podpisanej dziś umowy między Fundacją i Gminą Sicienko na dofinansowanie rewaloryzacji tego zabytkowego obiektu, który zwyciężył w konkursie Nasz Zabytek w województwie kujawsko – pomorskim. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Sicienka, Kruszyna i okolic, otwartości na współpracę władz Gminy Sicienko i dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz grantowi od Fundacji Most the Most, Zespół dworsko-parkowy w Kruszynie nie tylko odzyska dawną świetność, ale także będzie miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców
Konkurs Nasz Zabytek to flagowy projekt Fundacji Most the Most inicjujący i wzmacniający zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Konkurs jest podzielony na dwie części. I Konkurs w województwie kujawsko-pomorskim został ogłoszony pod koniec października 2021 r. Podczas trwającego 4 tygodnie (29.10.2021-26.11.2021) naboru Fundacja otrzymała ponad 327 zgłoszeń na 34 zabytkowe obiekty. Zwyciężył Zespół dworsko – parkowy w Kruszynie. W II konkursie - na wybór funkcji społecznej zabytku - mieszkańcy Sicienka, Kruszyna i okolic ponownie aktywnie się zaangażowali i zgłosili wiele ciekawych pomysłów na jego wykorzystanie.
Nowa funkcja społeczna Zespołu dworsko-parkowego w Kruszynie
Po podpisaniu umowy Fundacja Most the Most przekaże Gminie Sicienko grant na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Zespół dworsko – parkowy w Kruszynie, który na co dzień jest siedzibą Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jeszcze szerzej otworzy się dla lokalnej społeczności. Dzięki remontowi budynku i zagospodarowaniu pomieszczeń w przyziemiu szkoły powstanie tam m.in. :
- Klub Młodego Twórcy - miejsce wspierające rozwój pasji i zainteresowań dzieci i młodzieży,
- Centrum Wolontariatu,
- Siedziba lokalnych stowarzyszeń - Koła Gospodyń Wiejskich w Kruszynie, Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Dobry Start”, OSP, Rady Rodziców SP Kruszyn,
- Harcówka – miejsce do dyspozycji harcerzy, którzy działają bardzo aktywnie w lokalnym środowisku.
Ponadto Gmina Sicienko oraz Szkoła Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie zobowiązała się do organizowania dla lokalnych społeczności co najmniej 9 działań cyklicznych w roku przez 7 lat obowiązywania umowy z Fundacją Most the Most. Będą to m.in.:
- warsztaty i spotkania integrujące osoby pełnosprawne z osobami z niepełnosprawnością,
- spektakle teatralne - Kruszyńskie impresje teatralne,
- warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży,
- wydarzenie i wystawy poświęcone historii i współczesności okolicy - spotkania przedstawicieli starszego i młodszego pokolenia, spotkania z osobami badającymi historię lokalną,
- sportowe potyczki rodzinne,
- bieg charytatywny „Bez barier” przygotowany przez Stowarzyszenie „Dobry Start”, przy współpracy uczniów szkoły oraz jej absolwentów,
- Jarmark kruszyński promujący twórczość lokalnych artystów i lokalne wyroby kulinarne.
Gratulacje dla lokalnych bohaterów
Fundatorem Fundacji Most the Most jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który wspiera budowanie zaangażowania społecznego m.in. wokół takich inicjatyw jak konkurs Nasz Zabytek.
– Fundacja Most the Most inicjuje zaangażowanie mieszkańców mniejszych i większych miejscowości i wpiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby. Zależy nam, by wspólnie z mieszkańcami i dla nich, razem z samorządem ratować lokalne zabytki i tworzyć w nich miejsce, w którym każdy będzie się mógł rozwijać, realizować, integrować lub odpoczywać. To ma być przestrzeń, w której mieszkańcy będą się czuć u siebie, gdyż to właśnie dzięki ich zaangażowaniu Zespół dworsko – parkowy w Kruszynie zwyciężył w naszym konkursie. To oni mogą czuć się dziś lokalnymi bohaterami. Gratulujemy Wam wiary w sukces, energii i dziękujemy za Wasze zaangażowanie oraz troskę o lokalne dziedzictwo – podkreśliła podczas uroczystości Brygida Ślabska, Prezes Zarządu Fundacji Most the Most.
Piotr Chudzyński , wójt Gminy Sicienko podkreślił natomiast, że wygrana w Konkursie Nasz Zabytek i grant od Fundacji Most the Most znacząco przyspieszy dotychczasową rewaloryzację kruszyńskiego zabytku.
- Do tej pory opieraliśmy prace o środki własne i niewielkie dotacje zewnętrzne. Milionowe wsparcie jakie mamy otrzymać z Fundacji Most the Most wprowadza pewien przełom w przywróceniu tego zabytku do dawnej świetności. Warto też zaznaczyć, że poza wartością materialną tego wydarzenia, środki te pozwolą na znalezienie dachu nad głową wielu organizacjom działającym w sołectwie Kruszyn, które aktywnością swoich członków przyczyniły się do wygrania konkursu i pozyskania tak ogromnej dotacji – zaznaczył podczas uroczystości Piotr Chudzyński.
Zespół dworsko - parkowy w Kruszynie
Szkoła Podstawowa w Kruszynie mieści się w zabytkowym pałacyku zbudowanym w stylu eklektycznym pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1882 roku. Budynek powstał z funduszy niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej na miejscu dawnego dworu rycerskiego, pamiętającego czasy gdy Kruszyn był domeną właścicieli Strzelewa – hrabiów Bnińskich. Pod koniec XIX wieku Kruszyn został zakupiony przez nabywcę o nazwisku Wekwart. Od niego posiadłość odkupiła Komisja Kolonizacyjna, która dysponując znacznymi funduszami pochodzącymi z francuskiej kontrybucji po wojnie 1870/71, wykorzystała je na zbudowanie obiektu przeznaczonego na szkołę, mieszkania dla nauczycieli i ewangelickiego pastora. Niemiecki kronikarz wspomina też o pomieszczeniach piwnicznych szkoły wykorzystywanych prawdopodobnie jako jadłodajnia dla przybywających tu z różnych stron niemieckich osadników.
1 września 1924 roku ewangelicka szkoła niemiecka została rozporządzeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego zamieniona na polską szkołę parytetyczną. W czasie II wojny w budynku szkoły mieściły się koszary żeńskiej służby pracy. W okresie tym szkoła w znacznym stopniu została zniszczona. Nauka w szkole po wojnie rozpoczęła się w 11 kwietnia 1945 r.
W roku 1991 rozpoczął się remont kapitalny bardzo już zniszczonego budynku szkoły. W pierwszym etapie wymieniono okna, stropy i dach. Zaadoptowano pomieszczenia na strychu na lokale mieszkalne przez co zwiększono liczbę izb lekcyjnych. Wreszcie w 1996 roku, dzięki staraniom dyrektora szkoły i władz Gminy Sicienko, Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Kruszynie oraz nawiązaniu kontaktów z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej podjęto decyzję o rekonstrukcji obiektu i zbudowaniu przy szkole sali gimnastycznej. Całość inwestycji zakończono w 1999 r. Modernizacja i rozbudowa zrealizowana przy współpracy z Fundacją objęła nie tylko remont zabytkowej elewacji, ale także przystosowanie obiektu do potrzeb szkoły oraz budowę sali gimnastycznej z łącznikiem.
Zabytek, to nie tylko budynek, to także park, w którym w 2018 roku Gmina Sicienko zrealizowała rewitalizację – remont schodów, wymianę balustrad i budowę ścieżek wraz z elementami małej architektury i siłowni zewnętrznej. Teren pełni funkcję parku przypałacowego o charakterze parku krajobrazowego. Powierzchnia parku wynosi ok. 1.03 ha.
Gmina Sicienko, wychodząc naprzeciw głosom mieszkańców i lokalnej społeczności zamierza jeszcze w tym roku zrealizować przy zabytku budowę ogrodu sensorycznego oraz wymianę nawierzchni ścieżek parkowych.
O Konkursie Nasz Zabytek
Konkurs „Nasz Zabytek” to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym; ogłaszany sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo konkurs objął wszystkie województwa każdego roku. Fundacja Most the Most przeprowadziła już 4 edycje konkursu Nasz Zabytek w 10 województwach budując konkretne i wymierne zaangażowanie społeczne:
- ponad 3500 zgłoszeń zabytków od mieszkańców
- ponad 350 zgłoszonych zabytków
- prawie 500 zgłoszeń na pomysł funkcji społecznej zwycięskich zabytków
Aktualne informacje o konkursie oraz harmonogram kolejnych edycji znajdziesz na stronie https://mostthemost.pl/nasz-zabytek/, a zgłaszane w konkursie zabytki można obejrzeć na mapie zabytków na stronie Fundacji Most the Most: https://mostthemost.pl/mapa-zabytkow/.
O Fundacji Most the Most
Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.