Idąc kilkanaście miesięcy temu do wyborów przygotowałem szereg pomysłów na rozwój naszej gminy na najbliższych 5 lat. Część z nich już została wdrożona (np. pozyskanie największych w historii gminy środków na drogi, wydłużenie czasu pracy przedszkoli, obniżka podatku rolnego w przypadku np. suszy - obecnie jest on najniższy w województwie), a część jest w trakcie realizacji (np. gazyfikacja gminy, budowa dużych placów zabaw). Część z nich dotyczyła też oświaty i niezamykania szkół, które nie tylko pełnią bardzo ważną funkcję edukacyjną, ale też i kulturalną.
Nasza gmina cechuje się największą ilością szkół podstawowych w regionie.
Na 10 tysięcy mieszkańców mamy ich aż 6 (dla przykładu 10-tysięczna gmina Mrocza ma ich 2, a 22-tysięczne Białe Błota - 3). Ich liczebność jest różna, zależna od wielu czynników, położenia, wielkości obwodów, ale też i uzyskiwanych ocen z egzaminów końcowych (tam gdzie są niskie, często rodzice zabierają dzieci do szkół o lepszych wynikach).
Biorąc pod uwagę m.in. swoje obietnice, opinie mieszkańców, radnych i specjalistów, ale też i budżet gminy, opracowana została koncepcja połączenia dwóch szkół w jedną w dwóch lokalizacjach, tj. w Samsiecznie (obecnie 127 dzieci) i Trzemiętowie (obecnie 111 dzieci). W Samsiecznie (gdzie obiekt w 2018 r. przeszedł dużą i kosztowną modernizację) połączone byłyby klasy od 1 do 8, przez co, po ich połączeniu liczba dzieci w klasie wynosiłaby średnio 21 uczniów (taka liczebność pozwala na uzyskiwanie lepszych wyników w nauce, sprawia że jest większa konkurencyjność i lepsza socjalizacja).
Natomiast w drugiej lokalizacji szkoły - w Trzemiętowie znalazłyby się 2 oddziały przedszkolne i zerówka (w sumie ok. 75 dzieci, czyli tylko o 30 proc. mniej niż obecnie). Dodatkowo w budynku szkoły w Trzemiętowie byłyby utworzone nowoczesne sale do integracji sensorycznej i rehabilitacji (dostępne dla dzieci tej szkoły bez ograniczeń), filia poradni psychologiczno-pedagogicznej dla wszystkich dzieci z naszej gminy (obecnie trzeba długo czekać na badania i dojeżdżać do poradni w Bydgoszczy) oraz z osobnym wejściem świetlica dla mieszkańców.
Niestety od strony prawnej aby połączyć dwie szkoły, logo jednej z nich musi zniknąć. Stąd po zmianach Trzemiętowo byłoby oddziałem/filią SP Samsieczno.
Wszystkie szkoły są nam drogie i ważne, gdyż im powierzamy to najcenniejsze - Nasze Dzieci. Stąd chcę, aby miały w naszych szkołach takie same szanse edukacyjne, jak w dobrych szkołach bydgoskich. Chcę je tu zatrzymać, gdyż wierzę, że możemy im zaoferować edukację na wysokim poziomie w każdej z naszych szkół. Łącząc potencjał SP w Samsiecznie i SP w Trzemiętowie możemy to osiągnąć.
Piotr Chudzyński
Wójt Gminy Sicienko
PS. Rozumiem emocje osób związanych z łączonymi szkołami, takie decyzje są wyjątkowo trudne dla nas wszystkich. Niemniej, są one potrzebne i będą służyły naszym dzieciom. Z kolei, nie robiąc obecnie nic, i mając na względzie analizy demograficzne (w ciągu najbliższych 3 lat ilość uczniów spadnie nam o kolejne 100 dzieci), jak też rosnący poziom niedofinansowania oświaty (w ciągu 3 lat dziura w oświacie wzrosła w naszej gminie niemal dwukrotnie), za 2-3 lata możemy stanąć przed decyzją nie łączenia jak obecnie, ale likwidacji 2 szkół, bez szans na optymalizację wielkości oddziałów i bez gwarancji zapewnienia pracy nauczycielom i pracownikom oświaty.