Na wigilijnym stole zgodnie z polskim zwyczajem pierogów zabraknąć nie może. Pyszne, domowej roboty pierogi już od wieków goszczą na stołach w ten niezwykły wieczór. Przyjęty jest też zwyczaj, że są to dania w wersji postnej, czyli bez mięsa. Domowej roboty pierogi na wigilijnym stole to podstawa!
Świeże jaja dostępne:
- Hodowca kur niosek i producent jaj Grażyna Chmiel, Trzemiętówko 11 tel. 52 381 50 82
- Dąbrówczyn tel. 666-997-207
Wszystkie pozostałe produkty dostępne w sklepach na terenie naszej gminy www.sicienko.pl/info-subkategoria-102-sklepy.html
Prezentujemy kolejny, sprawdzony przepis, tym razem na „Pierogi z kapustą i grzybami”
Skład:
ciasto
• 350 g mąki;
• 1 jajko;
• ok. 125 ml ciepłego mleka;
• szczypta soli;
nadzienie
• 200 g suszonych grzybów;
• 400 g kiszonej kapusty;
• 1 duża cebula;
• 1 łyżka masła;
• sól, pieprz;
pozostałe dodatki
• 2 cebule;
• olej np. słonecznikowy, rzepakowy.
Wykonanie:
Suszone grzyby starannie płuczemy i zalewamy zimną wodą na noc. Do miski wsypujemy mąkę i sól. Następnie wlewamy ciepłe mleko, dodajemy jajko, całość mieszamy i wyrabiamy elastyczne ciasto. Ciasto przekładamy do foliowego woreczka, aby nie obeschło i przystępujemy do przygotowania nadzienia do pierogów. Płuczemy kiszoną kapustę i odcedzamy suszone grzyby (zachowujemy wodę z ich namaczania). W dalszej kolejności bardzo drobno kroimy kapustę i grzyby, albo ułatwiamy to sobie mieląc je przez maszynkę do mięsa. Następnie obieramy cebulę i kroimy ją w drobna kostkę. Na patelni rozgrzewamy masło i przesmażamy na nim pokrojoną cebulę. Kiedy cebula zmięknie dodajemy zmieloną kapustę z grzybami oraz dolewamy wodę z namaczania grzybów. Całość gotujemy do momentu, aż wyparuje woda a nadzienie stanie się zwarte, wówczas doprawiamy je solą i pieprzem. Gotowe nadzienie pozostawiamy do ostygnięcia. W tym czasie przygotowujemy olej z cebulką do polania pierogów. Obieramy cebule i siekamy w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej, na który przekładamy posiekaną cebulę i smażymy do momentu, aż cebulka się przyrumieni. Na posypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy cienko ciasto i wykrawamy z niego foremką krążki o średnicy 5 cm. Na środek każdego krążka nakładamy łyżką nadzienie, składamy każdy krążek na pół i dokładnie zlepiamy brzegi (uważamy, aby nadzienie nie dostało się między brzegi, bo wówczas pierogi się rozkleją podczas gotowania). Zlepione pierogi układamy na desce posypanej mąką i przykrywamy je ściereczką, żeby nie obeschły. W dużym garnku zagotowujemy posoloną wodę. Pierogi kładziemy na wrzątek i gotujemy do momentu, aż wypłyną na wierzch. Wówczas gotujemy je jeszcze ok. 2 minut, po czym wykładamy do miski za pomocą łyżki cedzakowej. Gotowe pierogi polewamy olejem z rumianą cebulką i podajemy na stół wigilijny.