Próchnica jest problemem powszechnym. Według badań* dotyka ona średnio 80% dzieci i młodzieży. Przenosząc tę statystykę na grunt Naszej Gminy, możemy założyć, że aż 943 dzieci (spośród 1179 uczniów gminy Sicienko) to potencjalni pacjenci gabinetu stomatologicznego. Przy tak dużej liczbie osób oraz biorąc pod uwagę fakt, że leczenie próchnicy jest często procesem niekończącym się na jednej wizycie, potrzeba czasu, aby objąć opieką wszystkich, którzy tego potrzebują. Aby skrócić okres oczekiwania na wizytę u specjalisty, prowadzimy działania mające na celu pozyskanie drugiego stomatologa.
W ostatnim czasie, w związku ze zmianą lekarza, wystąpiły przejściowe trudności z dostępnością specjalisty w godzinach popołudniowych. Problem jest rozwiązywany. Grafik stomatologa, uwzględniający 2 dni w tygodniu, kiedy wizyty odbywają się także popołudniu, zostanie utrzymany. Cały czas pracujemy nad minimalizacją niedogodności, które mogą pojawiać się w związku z przeprowadzanymi zmianami oraz - wspomnianym już - dużym zapotrzebowaniem na usługi stomatologiczne. Warto jednak wspomnieć, że - mimo chwilowych trudności - jako lokalna społeczność mamy powód do radości. Jesteśmy bowiem jedną z 31 gmin w województwie kujawsko-pomorskim (na 144 wszystkich gmin) oraz jedną z 2 gmin wiejskich w powiecie bydgoskim, która może pochwalić się bezpłatnym gabinetem stomatologicznym obsługującym młodzież szkolną - dla porównania sąsiadujący z nami powiat nakielski nie posiada tego rodzaju gabinetu.
Dodatkowo informujemy, iż od grudnia 2022 r. do końca kwietnia 2023 r. w gabinecie w Trzemiętowie zostało przyjętych 283 pacjentów na przeglądy i leczenie stomatologiczne. Warto zaznaczyć, że ta liczba wciąż rośnie, jednak do czasu znalezienia dodatkowego stomatologa (którego szukamy) to wciąż za mało w stosunku do ogromnych potrzeb. Z biegiem czasu, dostępność do gabinetu będzie się zwiększać, dlatego w pierwszych miesiącach prosimy o cierpliwość.
Gabinet wyposażony jest w wysokiej klasy sprzęt stomatologiczny (np. aparat RTG punktowy czy autoklaw do sterylizacji). Co więcej obiekt został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez windę zewnętrzną oraz oznaczenie pomieszczeń napisami Braille'a.
* Badania epidemiologiczne przeprowadzone w ramach programu Ministerstwa Zdrowia pt. „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2016-2020”.