Konferencja naukowo-szkoleniowa pt. „Po stronie mocy, przemoc rówieśnicza i jej konsekwencje dla ucznia. Sposoby pomocy i przeciwdziałanie”
Szeroko pojęta przemoc rówieśnicza – ze swoimi konsekwencjami i przede wszystkim ze sposobami jej przeciwdziałania, to temat, z którym mierzą się placówki oświatowe. W związku z tym dzisiaj (15 listopada 2023 r.) odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa pt. „Po stronie mocy, przemoc rówieśnicza i jej konsekwencje dla ucznia. Sposoby pomocy i przeciwdziałanie”, organizowana przez Wójta Gminy Sicienko Piotra Chudzyńskiego i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Miejscem konferencji była sala widowiskowo-sportowa w Szkole Podstawowej w Sicienku.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział aż 150 osób, wśród których byli m.in.nauczyciele i pracownicy oświaty z gminy Sicienko, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przedstawiciele policji, kuratorzy sądowi, pracownicy GOPS i GCKiB w Sicienku.
Wójt Gminy Sicienko Piotr Chudzyński dokonał oficjalnego otwarcia konferencji.Agnieszka Czarnolewska Sekretarz Gminy oraz Aleksandra Rejniak, psycholog i koordynatorka wydarzenia, poprowadziły sympozjum.
W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali następujących wykładów:
- Relacje rówieśnicze a zdrowie psychiczne młodych ludzi – profesor UAM, dr hab. Jacek Pyżalski,
- Zachowania ryzykowne jako konsekwencje przemocy rówieśniczej – dr Robert Rejniak,
- Skutki psychiczne i emocjonalne dla uczniów doświadczających przemocy – mgr Agnieszka Wijata,
- Zjawisko bullyingu i cyberbullyingu w szkole i w klasie – mgr Marcelina Wróblewska.
Wzięli też udział w części praktycznej, w ramach której odbyły się warsztaty:
- Dialog motywujący jako narzędzie pracy z uczniem – dr Robert Rejniak,
- Komunikacja bez przemocy w pracy z uczniem przejawiającym trudne zachowania – mgr Agnieszka Wijata i mgr Agnieszka Kobus-Tydryszewska,
- Profilaktyka przeciwdziałania przemocy w klasie. Metody pracy z klasą – mgr Marcelina Wróblewska.
Poza wykładami i warsztatami, Piotr Sobolewski - prezes zarządu, autor programu EduAkcja, opowiedział o programie edukacyjno-profilaktycznym pn. „Program Interwencja Kryzysowa w Szkole. Co robić w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia uczniów” a Wójt Piotr Chudzyński wręczył dyrektorom szkół gminnych bony uczestnictwa w szkoleniach dla kadry pedagogicznej gminnych placówek oświatowych i rodziców.
Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za udział, a organizatorom za zaangażowanie w przygotowanie wydarzenia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zadanie finansowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2023-2025.