Koniec roku szkolnego to wyczekiwane przez dzieci letnie wakacje. Policjanci, jak co roku podczas letniego wypoczynku, prowadzą akcję pod nazwą "Bezpieczne wakacje ". W jej ramach zaplanowano różnorodne działania prewencyjne, profilaktyczne, informacyjne i kontrolne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży oraz zapobieganie ewentualnym zagrożeniom. Na drogach pojawią się dodatkowe patrole, a pod szczególnym nadzorem znajdą się autobusy wiozące dzieci na wypoczynek. Oprócz badania stanu trzeźwości kierowców, sprawdzany będzie także stan techniczny pojazdów.
Rodziców i opiekunów dzieci wyruszających autokarami na letni wypoczynek, prosimy aby, z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem, zgłaszali wyjazd do Wydziału Prewencji koronowskiej Policji pod numery telefonów: (53) 382-06-09 lub do Oficera Dyżurnego (52) 382-06-00. W pilnych przypadkach np. nietrzeźwość kierowcy, należy zgłosić pod numer alarmowy 997 lub 112.
Część dzieci wyjedzie na obozy, kolonie, turnusy rehabilitacyjne. Jednak wiele dzieci z terenów wiejskich pozostanie w gospodarstwie swoich rodziców, mających w tym okresie szczególnie dużo pracy. Z jej sezonowym nasileniem wzrasta niestety ryzyko wypadków. Zatroszczcie się o stałą opiekę osoby dorosłej nad dziećmi, zwłaszcza najmłodszymi.
Jako rodzice sami również możemy zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci :
- zabrońcie mu otwierania drzwi pod nieobecność domowników,
- zabrońcie oddalania się z nieznajomym, czy wsiadania do jego samochodu,
- zawsze starajcie się wiedzieć, gdzie Wasza pociecha idzie, z kim i kiedy wróci,
- nauczcie dziecko poruszania się po drodze pieszo czy rowerem,
- nauczcie dziecko, aby nie brało żadnych przedmiotów i słodyczy od obcych,
- zabrońcie mu chwalenia się innym, jakie wartościowe przedmioty posiada w domu,
- dowiedzcie się z kim przebywa podczas zabawy poza domem /wypytajcie o koleżanki, kolegów - co robią, gdzie mieszkają, czy mają w domu telefon/
- sprawdźcie także, czy organizatorzy wyjazdów kolonijnych są odpowiednio przygotowani /warunki pobytu, kwalifikacje opiekunów, zakres i rodzaj zajęć wypełniających czasu wypoczynku/
- zorganizujecie im miejsce do zabawy, najlepiej wydzielone z dala od części produkcyjnej gospodarstwa,
- przed rozpoczęciem pracy sprawdzajcie, czy w pobliżu maszyn i urządzeń rolniczych nie ma dzieci,
- kontrolujcie ich kontakty ze zwierzętami gospodarskimi,
- chrońcie przed środkami ochrony roślin, nawozami, paliwami, innymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, przed ukąszeniem przez kleszcze i chorobami zakaźnymi roznoszonymi przez zwierzęta,
- czuwajcie nad bezpieczeństwem dzieci na drogach publicznych.
W rodzinach rolniczych wychowanie przez pracę jest tradycją, ale powierzane dzieciom obowiązki muszą być na miarę ich wieku i możliwości psychofizycznych. Dzieciom nie można powierzać obsługi maszyn i urządzeń rolniczych, kierowania ciągnikami, przebywania na ładunkach podczas transportu, wykonania oprysków, obsługi dużych zwierząt inwentarskich, prac na wysokości, w zamkniętych zbiornikach, przy pozyskiwaniu i obróbce drewna, a także w hałasie i dużym zapyleniu.
Drogie Dzieci, zawsze informujcie dorosłych, gdzie i jak zamierzacie się bawić. Pamiętajcie, dobra zabawa, to bezpieczna zabawa.
Wszystkim Dzieciom życzymy zdrowych i udanych wakacji.